Coraz bogatsze oferty gabinetów medycyny estetycznej sprawiają, że pacjenci często długo zastanawiają się nad tym, który zabieg okaże się rozwiązaniem ich problemu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wypełniacze HA, które pozwalają na poprawę jędrności skóry. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z ich stosowaniem.

Czym są wypełniacze HA?

Wypełniacze HA są najpopularniejszym rodzajem szerokiej grupy wypełniaczy skórnych. Ich nazwa pochodzi od zawartego w nich głównego składnika, jakim jest kwas hialuronowy. Wypełniacze przeznaczone są do stosowania podskórnego przez profesjonalne gabinety medycyny estetycznej i często mylone są z Botoxem. Chociaż efekt ich działania jest podobny, działają jednak w oparciu o inne mechanizmy i wykazują skuteczność w różnych partiach twarzy.

Toksyna botulinowa (Botox) powoduje przejściowe obniżenie napięcia mięśni mimicznych, odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek w okolicy czoła, oczu czy brwi. Jej szerokie zastosowanie terapeutyczne, pozwala na jej wykorzystanie również w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu. Wypełniacze HA nie stanowią alternatywy dla Botoxu, a są jego uzupełnieniem – działają tam, gdzie zmarszczki są niezależne od działania mięśni i ekspresji twarzy. Oznacza to, że wypełniacz HA idealnie sprawdzi się w korekcji okolic nosa, policzków czy ust.

Jaki wypełniacz HA wybrać?

Istnieje wiele rodzajów wypełniaczy HA, a różnią się one przede wszystkim wielkością cząsteczek oraz stężeniem substancji czynnej. Wybór odpowiedniego dla danego przypadku, powinien być podjęty po konsultacji ze specjalistą. Wielkocząsteczkowe wypełniacze sprawdzą się lepiej w sytuacji, gdy potrzebne jest większe wypełnienie, na przykład w korekcji policzków. Wypełniacze o niższej wielkości cząstek stanowią natomiast lepsze narzędzie korekcji subtelnych defektów kosmetycznych, a więc drobnych zmarszczek czy linii.

W jakim celu stosuje się wypełniacze HA?

Wypełniacze HA są przez pacjentów wybierane ze przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, jako alternatywa dla inwazyjnych procedur chirurgii plastycznej. Przekonują również odwracalność tak powstałych zmian oraz krótki czas oczekiwania na efekty – są one zauważalne już pod koniec zabiegu.

Na co powinno się zwrócić uwagę, rozważając skorzystanie z zabiegu?

Chociaż zabieg wypełniania kwasem hialuronowym można wykonać w wielu centrach SPA, należy pamiętać, by poddać się mu jedynie, gdy wykona go wykwalifikowany dermatolog lub chirurg plastyczny. Zabieg wymaga iniekcji podskórnej, co wiąże się z ryzykiem infekcji i powstania trwałych zmian skórnych, jeśli zostanie wykonany niewłaściwie.

O co zapytać lekarza w trakcie konsultacji?

Niezwykle istotne jest, by na konsultację nie udawać się z zamiarem wykonania iniekcji wypełniaczem HA, a poprawą estetyki. W wielu przypadkach lekarz jest w stanie zaproponować procedurę, która w danej sytuacji sprawdzi się lepiej od terapii wypełniaczem. Wszystko zależy od konkretnego problemu, z którym zgłasza się pacjent.

Jakie są efekty uboczne zabiegu wypełniania HA?

Najczęściej pacjenci nie zgłaszają żadnych problemów po przeprowadzonym zabiegu, jeśli natomiast te wystąpią, zazwyczaj wiążą się z zaczerwienieniem, miejscowym obrzękiem czy zasinieniem – problemy te ustępują do dwóch tygodni po procedurze. Znacznie rzadziej dochodzi do powstania guzków, które leczone są farmakologicznie lub, w niektórych przypadkach, chirurgicznie.

Kto nie powinien decydować się na zabieg?

Z zabiegu nie powinny korzystać osoby w ciąży oraz karmiące piersią. Ze względu na możliwość przemieszczenia wypełnienia, krótko po zabiegu powinno się również unikać nacisku na miejsce poddane zabiegowi – niewskazane będą więc również zabiegi dentystyczne.

Jakie są koszty zabiegu?

Ceny każdego zabiegu są ustalane indywidualnie, gdyż każdy pacjent może wymagać nie tylko użycia innego preparatu, ale również innej jego ilości dla uzyskania oczekiwanych rezultatów.

Czy wypełnienie HA jest odwracalne?

Wypełnienie kwasem hialuronowym można odwrócić poprzez podanie hialuronidazy – enzymu zdolnego do depolimeryzacji kwasu hialuronowego. W przypadku braku satysfakcji z otrzymanych rezultatów po nieumiejętnie przeprowadzonym zabiegu, doświadczony specjalista jest również w stanie poprawić go poprzez rozmieszczenie substancji w innych miejscach twarzy.

Jak długo utrzymują się efekty?

Kwas hialuronowy jest rozkładany przez organizm po ok. 6-12 miesiącach. Dlatego zabieg powinno się okresowo powtórzyć, w celu podtrzymania jego rezultatów.

Wypełnianie HA cieszy się rosnącym uznaniem zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentów. Ci ostatni doceniają przede wszystkim bezpieczeństwo płynące z jego przeprowadzenia oraz natychmiastowe rezultaty. Już po ukończeniu iniekcji skóra staje się pozbawiona nieestetycznych niedoskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *